Panoramik görüntü sağlayan ortam izleme kamerası

Yanan bir evin odasında mahsur kaldığınızda itfaiye görevlisi sizin hangi odada olduğunuzu bilemez. Bu nedenle yapılması gereken tek şey itfaiye görevlisinin sizi bulabilmesi için bütün odalara girmesi. Bu işlem, zamanın çok önemli olduğu yangın durumlarında tam bir zaman kaybı demek oluyor. 

Bounce İmaging tarafından geliştirilen ortam izleme kamerası sayesinde yangın anında görevli, odalara tek tek girmeden önce her odaya birer adet bu kameralardan atıyor ve odalarda canlı olup olmadığını, sayısını ve durumunu anında tespit edebiliyor.

Bu cihaz, küre yapısı sayesinde ortamı bütün açılardan izleyebilen kameralar ile donatılmış. Cihaz, istenilen ortama atılıyor ve ortamın panoramik fotoğraflarını çekip kullanıcıya anlık olarak gönderiyor. Kullanıcının kolunda veya sabit bir yerde bulunan ekrandan bu bilgiler görülebiliyor. Kameranın içerisinde bir adet eğim sensörü de bulunmakta. Bu sayede sadece yukarıda kalan kameralardan görüntü alınıyor.

Ordu, itfaiye, polis benzeri kurumlarda ve ilgili görevlerde kullanılmak için tasarlanan bu cihaz insan kayıplarını azaltmayı hedefliyor.

 

Kaynak: http://hight3ch.com/panoramic-imaging-to-protect/

1 Yorum

Yorum yap
  1. 1
    Ozden

    Çok güzel de, yangın ortamında dumandan göz gözü görmez bu nasıl görüyor ?:) Gece görüşü de olsa yangında işe yaramaz.

+ Leave a Comment