Modem şifresini unutanlar için çözüm

Modeminizin şifresini unuttuysanız, çaresiz değilsiniz. Modem ve network cihazlarının şifrelerini unutanlar için yapılacak şey, cihazın üzerindeki sıfırlama (reset) deliğine ince bir iğne veya benzeri bir şey sokarak sıfırlamak. Bunu yaptığınızda fabrika ayarlarına geri dönmüş olacaksınız. Yani ilk modem kurulumundaki ayarları yeniden yapmanız gerekecek.

Peki modemi sıfırladığınızda kontrol paneline hangi şifre ile gireceksiniz? İşte bunu da geçerli şifreyi (default password) girerek gerçekleştireceksiniz.

Bu amaçla hizmet veren siteler mevcut. Örneğin default-password.info sitesinde, markalara ve oradan da modellere göre ayrılmış başlangıç şifreleri mevcut. Ben kendi modemimi arattım ve buldum.

Eğer bu sitede bulamazsanız, Google'da "modemin adı + modeli + default password" yazarsanız, bir şekilde bulursunuz.

 

Uyarı

Bu işlemi yapmak için belli bir düzeyde donanım bilgisine sahip olmanız önerilir.
Donanımıza verebileceğiniz muhtemel bir zarardan dolayı sorumluluk almayız.

2 Comments

Yorum yap
 1. 1
  Barbaros Akkurt

  Küçük deliğe iğne, açılmış ataç ucu gibi şeyleri sokarken modemin elektrik bağlantısını kesmek akıllıca olur. İstenmeyen bir kısa devre ile cihazınız hurda olabilir. Ben de bunu yazmak istemiştim.

  • 2
   Ömer Gençay

   Merhaba Barbaros,
   Bahsi geçen küçük deliğin içerisinde anakarta jumper bağlantısı yapan bir buton bulunur. Aygıt, açılışı sırasında bu jumper’ın aktif olduğunu anladığı anda (bir çeşit kısa devre) normal başlangıç prosedürünü bir kenara bırakarak sıfırlama prosedürünü başlatır. Yani bu işlem için modemin elektrik bağlantısının olması şarttır.

   Sevgiler.

+ Leave a Comment