Minimalizmin ilkeleri

Minimalist yaşam felsefesine uygun yaşabilmek için, hayatımızdaki tercihlerden hangilerinin minimalizme uyduğunu bilmemiz gerekir. Aşağıda örneklerle verdiğim bu ilkelerle minimalizmin sınırlarını kafanızda daha net şekillendirebileceksiniz.

Azaltma/Sadeleştirme

Az ve basit olan şeyler daha rahat kontrol edilebilir. Bunları kontrol etmek daha az enerji ister, daha fazla odak yaratır. Bu yüzden basit sistemler daha az kırılgandır. Yaşamınızdaki bazı unsurların sadeleştirilmesi, yaşamınızın denge ve kontrolünde size daha fazla avantaj sağlayacak ve manevra alanı kazandıracaktır.

Hayatınızı sadeleştirmenin ilk akla gelen yöntemi sorumlulukları azaltmaktır. Gerekli olmayan sorumluluklar almak, zihinsel kapasitenizi ve zamanınızı tüketecektir. Daha kontrol edilebilir bir zihin yapısı ve zaman serbestliği de ancak sorumlulukları sınırlandırmakla mümkün olur.

Her ay zorunlu olarak ödemek durumunda olduğunuz masraflar da hareket kabiliyetinizi sınırlayan unsurlardan biridir. Masraf kaynaklarınınızın azaltılması ve kalanlarda tasarruf sağlanması ile masraflarınızın azaltması sağlanabilir. Örneğin sabit telefon hattınız ve cep telefonunuz var. Eğer sabit hattınızı çok fazla kullanmyorsanız, bunun için her ay düzenli bir ücret ödemeniz gereksiz bir masraf olacaktır. ADSL İnternet aboneliğinde telefon hattı zorunluluğunun da ortadan kalkması ile bu seçenek daha fazla gerçekleştirilebilir hale geldi.

Masraflarınızı gözden geçirerek, hangilerinin gerçekten gerekli olduğuna karar verebilir ve fazla olanları eleyebilirsiniz. Kalan masraflarınızda da tasarruf yapmaya çalışabilirsiniz. Aylık zorunlu masraflarınızın azaltılması, geliriniz ne olursa olsun kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olacaktır.

Tasarrufun en etkili olduğu alanlardan birisi enerji tasarrufudur. Enerji tasarrufu sağlamanın gerçekten etkili yöntemleri mevcut. Bunlarla enerji tüketimi masraflarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Burada sadece sorumlulukların ve masrafların azaltılmasını örnek olarak verdim. Ancak aynı mantığa göre hayatınızdaki her unsurun azaltılarak sadeleştirilmesi, daha minimalist yaşamanıza olanak sağlacağından, bu ilkeye uyacaktır.

Verimlilik

Minimalizmin temelinde verimlilik yatar. Tüm seçimlerde verimlilik ilkesini göz önünde bulundurmak, seçim yapmayı kolaylaştıracaktır.

Temel anlamda seçiminizin fayda-maliyet analizi sonucuda elde edeceğiniz fayda, maliyetinizi karşılıyorsa bu seçim mantıklıdır. Örneğin yılda 2-3 hafta tatil imkanı olan bir ailenin bir yazlık alması yerine her ay makul bir bütçe ile lüks bir otel veya tatil köyünde tatil yapması daha az masraflıdır. Yazlık için peşin olarak harcanan bedel yerine, bu miktarın tasarruf edilmesi ile uzun yıllar lüks bir tatil yapılabileceği gibi, tasarrufun önemli bir kısmı da hala elinizde kalır. Bununla birlikte geçici olarak kullandığınız otel odasının temizliği, içindeki eşyaların ve bakımı, sabit faturaları gibi sorunları da düşünmeniz gerekmez.

Ortak kullanımlar da verimliliği artıran unsurlardır. Örneğin bir evde birden fazla bilgisayar kullanımı halinde her bir bilgisayar için ayrı bir yazıcı kullanmak yerine ortak bir yazıcı kullanmak daha verimli bir seçenektir. Son zamanlarda yaygınlaşan kablosuz yazıcılar da hem iş hem ev kullanımı için ortak kullanımı yaygınlaştırırken kablo sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Standartlaştırma

Standartlaştırmanın en büyük avantajı, seçenek karmaşasını azaltarak, kolay bulunabilirliği artırmasıdır. Cep telefonlarında mini usb şarj standardının getirilmesi, standartlaştırma ilkesine örnek olarak gösterilebilir. Böylece birbirinden farklı marka ve modellere sahip cep telefonları tek tip şarj kablosu ile şarj edilebiliyor.

Sürdürülebilirlik

Herhangi bir seçimde, o seçimin sonucunun sürdürülebilir olmasını da dikkate almak gerekir. Örneğin aldığınız bir tablet bilgisayarın bağlantı noktaları ve yedekleme kartları yaygın olarak kullanılmıyorsa ve kablosuz bağlantı içermiyorsa, cihanızın uzun vadeli ve farklı şekilelrdeki kullanımı da mümkün olmayacak demektir. Burada sürdürülebilirliğin kriterleri, uzun vadeli kullanım ve uyumluluktur.

Taşınabilirlik

Taşınabilirlik hareket serbestliği sağladığı gibi, birden fazla yerde kullanılabilirlik sağladığından, verimliliği artıran bir unsurdur. Örneğin bilgisayarında performans uygulamaları ve oyun arayışı olmayan bir kullanıcının masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayar tercih etmesi, daha taşınabilir çözümdür. Aynı zamanda daha az yer kaplaması ve daha elektrik tüketmesi de minimalizmin diğer ilkelerine uygun olan avantajlardır.

Bir başka örnek olarak bulut bilişim uygulamaları gösterilebilir. Bulut bilişim sayesinde birden fazla yerde verilerinizi kullanmanız mümkün olduğu için oldukça verimli bir seçenektir. Bulut bilişim bizi veri taşımaktan kurtarır. Bilgisayara erişimi olan herhangi bir yerden tüm verilerimize erişebilerek bir hareket serbestliği kazanırız.

Yerelleştirme

Taşınabilirlik bir avatajdır, ama herşeyi de taşımanız gerekmeyebilir. Bazı şeylerden birden fazla edinerek yerelleştirmek, eğer maliyeti uygunsa sizi bunları sürekli taşımaktan kurtarabilir. Buna cep telefonu, notebook şarj adaptörleri ve kabloları örnek gösterilebilir. Hergün düzenli olarak bulunduğunuz birden fazla sabit mekan olması halinde, bu seçenek sizin için verimli olacaktır. Böylelikle, örneğin evinizde bulunan cep telefonu şarj kablonuzu işyerinize de sürekli getirip götürmek zorunda kalmazsınız. Bu tip bir şarj adaptörü ve kablosunun maliyetini göz önünde bulundurduğunuzda, bence bu makul bir seçenektir.

İşlevsellik

Belli bir ana amacı gerçekleştirmek üzere kullanılacak olan bir şeyin birden fazla işlevinin olması, verimlilik ve tasarruf sağladığından, minimalimle doğrudan uyumludur. İşlevsellik açısından verilebilecek en iyi örneklerden birisi akıllı telefonlardır. Bu sayede önemli bir eposta beklediğiniz bir günde dışarıdayken yanınızda notebook'unuzu taşımanız gerekmeyebilir. Akıllı telefon kullanmak aslında basitleştirme ilkesine uymayan bir seçenektir. Çünkü daha fazla işlev ve uygulama ile beraber gelen bu telefonlar güçlü birer dikkat dağıtıcılardır. Ancak burada fayda-maliyet (zaman maliyeti) yaparak bu seçeneğin sizin için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Yerden kazanım

Fiziki yaşam alanınızın genişletilmesi ve sadeleştirilmesine yardımcı olacak her türlü yerden kazanım hamlesi, sizin daha minimalist yaşamanıza yardımcı olacaktır.
 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap