Minimalizm – Dijital önlemler

e-dönüşüm

Hayatımızda yer alan ve özellikle bilgi kaynaklı fiziksel unsurlar yavaş yavaş yerini dijital alternatiflerine bırakıyor. Online gazete ve dergilerin, basılı olan alternatiflerinin yavaş yavaş yerini alması, amazon.com'un e-kitap satışlarının basılı kitap satışlarını geçmesi, analog fotoğraf makinelerinin yerini tamamen dijital makinelere bırakması, kağıt yerine dijital not ve belge tutma alışkanlığının yaygınlaşması gibi sayısız örnek, hayatımızın giderek dijitalleştiğinin kanıtı.
 
Fiziksel bir unsurun eğer dijital ve kullanışlı bir alternatifi varsa, bunu tercih etmek bize fiziksel yer kazanımı, detayların azaltılması ve kolay taşınabilirlik gibi avantajlar sunacaktır. Hazır dijital alternatifleri herkes tercih edebilir, bu bizi kısmen minimalist yapacaktır. Ancak seçeneğiniz hazır değilse ve bunun için özel bir çaba harcıyorsanız, o zaman gerçekten minimalist düşünüyorsunuz demektir. Mantıklı ve kullanışlı olmak kaydıyla elinizdeki fiziksel unsurları dijital ortama artarın.
 
e-dönüşüm sağlarken bilgisayar, tarayıcı, fotoğraf makinesi gibi dijital girdi aygıtlarından faydalanacağız. Kağıtlarımızda yer alan belge ve notlarımızı tarayarak veya yeniden yazarak word, excel, pdf türündeki dijital dosya formatlarına dönüştürebiliriz. Günümüzde artan depolama kapasiteleri sayesinde ihtiyacımızın çok üzerindeki veriyi dijital olarak saklayabiliriz.
 
Basılı fotoğraflarımızı tarayacak dijital ortama aktarabiliriz. Basılı fotoğraflarınız anılarınızdır ve size özeldir. Bu yüzden bunların kaybı durumunda telafisi de olmaz. Fotoğrafların herhangi bir kayba karşı güvenliğini garantiye almak adına da bu dijital dönüşümü gerçekleştirmek akıllıca olacaktır. İsterseniz fiziksel olanları da saklamaya devam edebilirsiniz, ancak dijital olanlardna yeniden basılı çıktı alabileceğinizi de hatırlatayım.
 

Bulut Bilişim

Kişisel bilgisayarların ve İnternet'in hayatımıza ilk girdiği dönemde bilgisayara erişim ve veri yığınlarının miktarı bugünkünden farklıydı. Çoğunlukla tek bir bilgisayar kullanıyorduk ve hem kişisel hem de işle alakalı dijital verilerimiz bu kadar fazla değildi. Ancak zamanla İnternet bağlantı olanaklarının genişlemesi, taşınabilir bilgisayarların yaygınlaşması hatta cebe girmesi ve bilgisayarların işyerlerimizdeki her masanın standart donanımlarından birine dönüşmesi ile gün içerisinde birden fazla yerden bilgisayarlara girer ve verilerimize ulaşmaya çalışır hale geldik.
 
İşte bu değişen kullanım ve ihtiyaçlar, bulut bilişim dediğimiz kavramın ortaya çıkmasına sebep oldu. Bulut Bilişim (Cloud Computing) kısaca, verilerinizin internet ortamında olması, bu verilere web tabanlı tarayıcılarla ulaşılması, değiştirilmesi ve yönetilmesi anlamına gelen yeni bir kavramdır.
 
Bulut bilişim sayesinde verilerimizi İnternet üzerinde depolayıp, bağlantısı olan her yerden erişebileceğiz, düzenleyebileceğiz ve yönetebileceğiz. Tüm bunları yapmak için de program kurmamız, güncellemelerle uğraşmamız gerekmeyecek. İnternet bağlantılarının da sürekli artan hızları sayesinde bulut bilişimin yaygınlaşması kolaylaşacak.
 
Bulut bilişim kavramını daha iyi anlatmak için örnekler verelim. Google'ın hizmetlerinden Google Docs, Picasa, Google Calendar gibi hizmetler, bulut bilişimin en temel örneklerinden.. Google Docs üzerine word dökümanlarınızı, excel tablolarınızı yükleyebilir, İnternet'e bağlandığınız herhangi bir yerden de program kurmaksızın verilerinizi değiştirebilir, güncelleyebilirsiniz.
 
Bulut bilişimin hayatımıza kolaylık getireceği ortada. Açıkcası ben evde olan bir excel tabloma, ihtiyacım olduğunda başka bir yerden ulaşamıyordum. Masaüstü bilgisayarımdan notebook'a geçtiğimde, pc'de kurulu olan her program ve her dosya notebook'ta olmuyor. Bunu belki ev içi ağ kullanımı ile bir dereceye kadar halledebilirsiniz, ancak ağınızın dışındaki bir bilgisayarda olduğunuzda bunu aşamıyorsunuz. Bulut bilişim ile bu sorunu aşabiliyoruz.

İnternet'i etkili kullanın

Eğer İnternet'i etkili olarak kullanabilirseniz çok önemli zaman tasarrufu yapabilirsiniz.Örneğin her ay gelen telefon, adsl, su, elektrik, doğalgaz benzeri faturaları banka, ilgili kurum veya tahsilat noktalarına gidip ödeme seçeneğini mi kullanıyorsunuz? Bu seçenek size her ay en az 1-2 saat zaman kaybettirir. Eğer İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, bu işlemleri halletmeniz bir iki dakikanızı alır, sıra beklemezsiniz, ödeme gişelerine gidip gelmek zorunda kalmazsınız.
 
Televizyon dizilerini, belgeselleri, programlarını İnternet üzerinden veya İnternet'ten indirerek istediğiniz zaman, reklamlarla şişirilmemiş olarak izleyebilirsiniz.
 
Google maps ile daha önce gitmediğiniz bir adresin tam olarak nerede olduğunu öğrenebilir, biletix ile sinema, spor karşılaşması vb. etkinlik biletlerini satın alabilir, online alışveriş sitelerinden ürün satın alabilir, e-devlet hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap