Machinarium

2003 yılında kurulmuş bir Çek Cumhuriyeti yapımcı firması olan Amanita Design tarafından geliştirilen Machinarium, Flash tabanlı olarak geliştirilmiş bir "click-point adventure" oyunu. Oyunun grafikleri elle çizilmiş ve 90'ların o klasik adventure ruhunu yansıtıyor.

Josef isimli, duyguları olan bir robotu yönetiyoruz. Kendisi gibi robot bir kıza aşık olan Josef, yoluna çıkan engelleri ve bulmacaları aşarak, aşık olduğu kıza ulaşmaya çalışıyor. Oyun bu yönüyle bize aniamsyon şaheseri Wall-e'yi hatırlatıyor. Ancak onunki gibi canlı parlak mekanlar yerine paslı robot dünyasının kahverengi teması var. Oyunu farklı kılan özelliklerden biri de bu mekânlardaki farklılık ve özgünlük.

Grafikler oldukça detaylı ve görsel bir derinliği var. Arkaplandaki müziği ile de atmosferi sizi içine çekiyor. Oyunun flash ile hazırlanmış olması ilginç, ancak oynanabilirliğe olumsuz bir etkisi görünmüyor. Kullanılabilir olan nesneleri arkaplandan ayırt etmek zor. Benzeri bazı oyunlardaki gibi farklı renk ve dokusu ile "ben buradayım" demiyor. Oyundan keyif alabilmek için iyi bir detay bence. Machinarium'un 2009'daki Bağımsız Oyunlar Festivali'nde görsel sanatlar dalında mükemmellik ödülünü almış olması da görsel kalitesini tescil ediyor.

Konuşmalar yerine düşünce baloncukları ile iletişim kurulması da hem hoş bir farklılık olmuş, hem de İngilizce diyalogları anlamakta zorlananlar için faydalı olmuş.

Mekânlarda bulduğunuz kullanılabilir nesneleri içinize atıyorsunuz ve bunlar sol üstteki kısımda görünüyorlar. Bulmacaları çözerken bu nesneleri tek tek veya birleştirerek kullanabiliyorsunuz.

Bulmacalarda zorlandığınızda, sağ üstte beliren ampüle tıklayabilir ve oradan ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu da yetmezse, ampülün sağındaki kitaba tıkladığınızda size çözüm yolunu gösteriyor. Ancak bu bir anahtarla açılıyor ve anahtarı almak için de ufak bir oyunu geçmeniz gerekiyor. Anahtarı almanızı sağlayan bu oyunun çok da kolay geçilebildiği söylenemez.

Oyunun kendi sitesi üzerinden herhangi bir indirme işlemi yapmadan demosunu oynayabiliyorsunuz. Bu da gerçekten çok pratik olmuş. Demoda 3 farklı mekânı oynayabiliyorsunuz. Oyunun tamamında ise 30 farklı mekândan oluşuyor.

Oyunu yine site üzerinden 10$ karşılığında satın alabilirsiniz. Ayrıca D&R mağazalarından veya İnternet sitesinden 8.99TL gibi uygun bir fiyata kutulu olarak sahip olabilirsiniz.

11 Yorumlar

Yorum yap
 1. 1
  Orhan Yıldırım

  Machinarium’un demosunu büyük zevk alarak oynadım ve gerçekten çok farklı bir havası var. Oyunda uzun süre birşey yapmadan beklediğinizde Josef’in, sevgilisi ile olan anılarının baloncukta görünmesi oyuna renkllilik ve canlılık katmış. Öte yandan bulmacalarının güzel gizlenmiş olması ve sizi oyundan soğutmayan zorlukta olması ayrı bir güzellik. Adventure oyunlarını seven herkesin bu oyunu kaçırmaması gerekir diye düşünüyorum.

 2. 2
  Gökçe Vatansever

  Oyunun demosunu oynadım ve çok beğendim. Bazı kısımlarda, özellikle 3. kısımda zorlandım. Oyunun atmosferi çok iyiydi, tadı damağımda kaldı desem yeridir 🙂

 3. 5
  Duygu Pelister

  Ben de oynadım ve beğendim. Size gerekli olan objeler zekice saklanmış. Oynarken kafanızı kullanmanız gerekiyor. 3. bölüm en zor olanıydı kesinlikle. İlk iki bölüm kolayca geçilirken, üçüncü bölüm terletti. Grafikler ve oyun, aynı firmanın yapımı olan Samorost’u andırıyor biraz. Eğlenceli, güzel bir oyun.

  http://amanita-design.net/samorost-1/

 4. 6
  Nevra Aydın

  İlgi çeken en hoş özelliği grafiklerinin diğer türlerinden çok çok farklı olması. Özellikle 3. bölüm olmak üzere her bölümünde her hamlede düşünmeniz gerekiyor eğlenceli ve demoyu bitirene dek bırakamadım. 🙂

 5. 7
  Tuğba Çoruh

  Ben de beş taş oyununda takıldım. Çok keyifli bir oyun ama bağlıyor, diğer oyunlar gibi. İşe uykusuz gelince bırakmaya karar verdim 🙂

  • 8
   Ümit Büyükyıldırım

   Beş taş oyununda ben de uzun süre takılmıştım. Ama eninde sonunda yeniyorsunuz, sabretmek lazım.

 6. 9
  Mete Egeli

  Oyunun tam sürümünü oyun çıktıktan kısa bir süre sonra oynamaya başladım. İnanılmaz keyifli, düşündürücü bir oyun. Başında uykusuz geceler geçirmiş olsak da buna değdiğini düşünüyorum. 4-5 günde bitti ve bir o kadar gün de alternatif bir machinarium oyunu aramayla geçti. Sonuç nafile…

  Ayrıca alanında ödül alan bir oyun olduğunu da duymuştum.

  Kaçış, oda oyunlarından hoşlanan herkese tavsiye edilir.

 7. 11
  Ümit Büyükyıldırım

  Machinarium’un şimdi de iPhone, iPad ve iPod Touch’ta çalışabilen mobil versiyonu çıkmış. 235MB’lık uygulama 1,99$’dan satılıyor.

+ Leave a Comment