Kişiselleştirilebilir modüler akıllı telefon

Akıllı telefonlar hemen her yıl çok büyük değişikliğe uğruyor. Örneğin bu sene çok beğenip de aldığınız yüksek teknolojiye sahip bir cep telefonu bir sene sonra daha ileri teknolojiye sahip yeni bir akıllı telefonun çıkmasıyla birlikte eskiyip ilk aldığınız andaki heyecanı kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle telefonunuzu değiştirmek isteyebilir veya size yetmeyene kadar elinizde tutmaya çalışabilirsiniz ki bu da yaklaşık birkaç sene sürüyor ya da eski telefonunuzun parçalarını değiştirerek ve daha az ödeyerek daha iyi bir telefona sahip olabilirsiniz. Nasıl mı?

Teknolojinin altın çağlarını yaşadığımız şu dönemlerde akıllı telefonların her sene değiştiğini gören ürün tasarımcısı Dave Hakkens olaya akılcı bir yöntemle yaklaşarak “Phonebloks” adında modüler bir cep telefonu geliştirdi. Bu telefon tamamen modüler, tamamen kişiselleştirilebilir bir akıllı telefon olarak tasarlanmış. Parçalar arasında elektriksel bağlantıyı sağlamak için pimler kullanılmış. Bu pimler aynı zamanda modülleri bir birlerine tutturmak içinde kullanılıyor.

Her modüler parçanın kendine has bir görevi var. Örneğin siz telefonunuzla fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız modüler telefonunuzun arkasına yüksek çözünürlüklü bir kamera takabilirsiniz ya da internette bolca geziniyor ve çok fazla oyun oynuyorsanız yüksek hıza sahip bir işlemci takabilirsiniz. Telefonunuzun bataryası hemen bitiyor, isteklerinizi karşılayamıyor mu? Hiç sorun değil daha büyük bir pil takarak daha uzun saatler telefonunuzu kullanabilirsiniz. Hatta ekranınız size yetmediği zaman gidip daha yüksek çözünürlüğe sahip dokunmatik bir ekran satın alabilirsiniz.

Kısacası bu telefon ile yapabilecekleriniz çok fazla. Aynı zamanda doğaya büyük katkısı var. Her yıl milyonlarca çalışır durumda olan elektronik cihaz ile çevreyi kirletiyoruz. Elektronik cihazlar içerisinde bulunan altın, gümüş gibi değerli elementleri çöpe atarken, kurşun, berilyum, tantal, çinko gibi elementler de doğaya zarar vermiş oluyor. Fakat modüler akıllı telefon sayesinde bir birimi bozulduğunda ya da gereksiz hale geldiğinde komple cep telefonunu atmak yerine sadece o birimi değiştirmeniz yeterli ve böylece doğayı daha az kirletmiş oluyorsunuz.

Ürünün ne zaman çıkacağı veya fiyatının ne kadar olacağı hakkında bir bilgi belirtilmemiş olsa da  bir çok kişi tarafından merakla bekleneceği kesin.

Kaynak: hiconsumption.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap