Kendi kendini toplayan yatak

İyi bir uyku çektikten sonra dağılan yatağını toplamayı sevmeyen veya üşenenler için geliştirilmiş bu yatak sizi büyük bir dertten kurtarıyor.

Ortalama bir insan ömrünün 20 yılını uyuyarak geçirmektedir. Bu süre zarfında yatak içerisinde sağa veya sola döner, hatta uyurken yorgan ve yastıkla kavga ederiz. Sabah kalktığımızda ise bu dağınıklığı toplamak zorundayız  ve bunu yaklaşık olarak  21.000 kez yaparız. Bu iş hem zaman hem de güç kaybıdır. Bu sorunu çözmek için geliştirilmiş bu yatak, sabah kalktığızda sizin için kendi kendini topluyor.

Yatakta, sağında ve solunda birer adet robot kol, ağırlık sensörü ve yastık düzeltici aparat bulunuyor. Siz sabah yataktan kalktığınızda ağırlık sensörü bu farkı algılıyor ve üç saniye sonra robot kollara yatağı düzeltmesi gerektiğini söylüyor. Öncelikle yastıklar düzeltilip yukarı kaldırılıyor. Daha sonra yatağın sağında ve solunda bulunan iki adet robot kol yorganın birer ucundan tutup yastıkların altına kadar çekip düzeltiyor. Bu işlem bittikten sonra yastıklar, yorganın üzerine bırakılıyor ve yatak toplanmış oluyor.

Bütün bu işlemleri bir dakikanın altında gerçekleştiren bu yatak, anneleri ve yatak toplamaya üşenenleri çok sevindirecek gibi görünüyor.

 

Kaynak: http://www.popsci.com/technology/article/2012-09/bed-makes-itself

3 Yorumlar

Yorum yap

+ Leave a Comment