Kaykayların Evrimi: Elektrikli Kaykaylar

Kaykaylar, 20. Yüzyılın ortalarından sonra, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin sahil kentlerinde, rüzgarsız günlerde sörf yapamayan gençler tarafından tahta bloklara tekerlek takılarak icat edilmiştir. Başlarda pek popüler olmayan bu araç, gün geçtikçe yayılmaya ve bir çok kişi tarafından sevilmeye başladı. Bu günlerde ise kaykay sporu; kaykayı oluşturan parçalar, kendisine özel ayakkabı, kıyafet, aksesuar üretimi ve pazarlanmasının yanı sıra kaykay parklarının kurulması ve işletilmesi, yerel ve uluslararası yarışma organizasyonları ile çok büyük bir endüstri, ekonomi ve kültürel bir öğe haline gelmiştir.

Hatta kaykaylar kullanım açısından biraz daha ileriye giderek ABD Deniz Kuvvetleri özel timleri tarafından 90'lı yılların sonunda bina içi operasyonlarda kullanılmıştır. Kaykayın özellikle bina içerisinde manevralar yaparak keskin nişancı olup olmadığının tespiti konusunda yararlı olabileceğini düşünerek bir dönem denemeye alınmış ve tatbikatlarda kullanılmıştır.

Fakat geleneksel kaykaylar her ne kadar güzel olsa da 21.yüzyılın getirdiği teknolojiyle birlikte evrim geçirerek elektrikli kaykay halini almaya başladılar. Daha fazla hareket kapasitesi, çeviklik ve hız isteyen gençler, geleneksel kaykayların gövdesini alıp üzerine yeni tekerler, akü, kontrol ünitesi ve motorlar ekleyerek amaçladıkları şeye ulaştılar ve böylece elektrikli kaykaylar doğmuş oldu.

Elektrikli kaykayların en önemli değişikliklerinden birisi ise yeni tekerlekleri. Bu tekerlekler 25cm boyuyla geleneksel kaykaylardan çok daha büyük ve içerisinde şambrel diye adlandırılan şişirilebilir bir lastik bulunuyor. Yani bir bisiklet tekerleği yapısının aynısını kullanıyor. Fakat farkı daha kalın olması ve kaykay için boyutlandırılması. Bu sayede geleneksel kaykayların etkisiz kaldığı kumlu ve toprak alanlarda da kaykayın sürülmesini sağlanırken aynı zamanda daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor. Genelde iki çeşit tekerlek bulunuyor. Bunlardan birisi off-road tekerlek. Toprak ve kumlu yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş ve yüzeyinde oldukça fazla girinti çıkıntı var. İkincisi ise düz yolda performansı yükseltmek için tasarlanmış bir tekerlek. Tekerleğin yüzeyi off-road tekerine göre daha düz ve su kanalları bulunuyor.

Bu kaykayların asıl yapılış amacı tabi ki de yüksek hız. Bunu sağlayan iki çeşit yapı var. İlki arkadan itişli motor yapısı. Bu yapı kaykayın arkasına bir adet çok güçlü veya iki adet orta güçlü motor koyularak yapılıyor. İkinci yapı ise 4×4 motor sistemi. Bu sistemde her teker başına bir adet motor konuluyor. Bu sayede kaykay daha hızlı gidiyor ve en önemlisi hemen hemen bütün yüzeylerde çok iyi çekiş performansı sağlıyor.

Elektrikli kaykayların kontrol yapısına bakacak olursak, geleneksel kaykayların kontrol yapısıyla elektronik kontrol yapısının birleştirildiğini görüyoruz. Bunu biraz açacak olursak, sağ veya sola dönüşlerini bedeninizin yük dağılımına göre yapıyorsunuz. Yani ağırlığınızı sağa doğru verirseniz sağa, sola doğru verirseniz sola doğru gidiyor. Tabi ki ayak hareketleri bu konuda kilit nokta. Hız ayarı ise elinizde tutuğunuz, elektrikli arabalarda kullanılan kablosuz kumandalara benzeyen bir kumanda ile sağlanıyor. Kumanda üzerinde bulunan ayarlanabilir bir kolu işaret parmağınız ile ileri-geri hareket ettirerek hızınızı ayarlamış oluyorsunuz. Peki ne kadar hızlı diyecek olursanız, kaykaydan kaykaya değişmekle birlikte yaklaşık saate 40 km ile gidebiliyor ve bu hızla yaklaşık 24 km yol alabiliyor. Bu da bir kaykay için gerçekten yüksek bir hız ve menzil.

Bütün bu güzel özellikleri ile elektrikli kaykayların potansiyeli çok büyük. Belki de gelecekte insanlar, hafif ve taşınabilir olduğu, hızlı olduğu, uzun menzili olduğu ve çok az yer kapladığı için bu kaykayları kısa mesafe ulaşım aracı olarak daha fazla kullanacaklar. Ayrıca benzin, dizel v.b. fosil yakıt kullanmadığı içinde daha çevreci bir ürün.

Fiyat konusunda ise büyük bir yelpazeye sahip. 500$ dan başlayıp 1.500$’ a kadar çeşit çeşit elektrikli kaykay bulmak mümkün.

Eğer ev ile iş yeriniz arasındaki mesafeniz yürümek için uzun arabayla gitmek için kısaysa ve çevreci olduğu kadar kolay taşınabilir ve saklanabilir bir ürün arıyorsanız elektrikli kaykayalar bu iş için biçilmiş kaftan.

 

Kaynaklar:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kaykay
http://www.e-glide.com/

1 Yorum

Yorum yap
  1. 1
    Tarik

    Bu elektirikli kaykayi ilk turkiye getiren nimbus diye bir marka ben satin aldim bitane yeni nesil geri vitesli olan 900w modelini aldim ben buladar zevkli birsey kullanmadim herkesin denemesi lazim http://www.nimbusskateboard.com da satiliyor isteyen kisiler gidip deneyebiliyorlar

+ Leave a Comment