Hareket Kamuflajı

"Stealth" sözcüğü İngilizce'de daha çok düşman radarına görünmeyecek şekilde yapılmış yüksek-teknoloji bombardıman uçakları ile ilişkilendirilmiştir.

Bu teknoloji uçağın yüzeyinin düşman radar vericisinin gönderdiği radyo dalgalarını minimum düzeyde geri yansıtacak şekilde tasarlanması ve üretilmesi üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Aslında, bir nesnin saklanmasına değil hareket ettiğinin gizlenmesine dayanan başka bir tür “stealth” de vardır. Eğer izleyici hedefine belirli bir yörünge doğrulusunda yaklaşırsa hedefin bakış açısından tamamen durağan olarak gözükecektir. Bu teknik roketlerin mümkün olduğunca fark edilmemesini sağlamaktadır.

Görsel Hareket

Hareket ettiğinizde, gözlerinizle gördüğünüz görsel sahne tahmin edilebilir bir şekilde değişmektedir. Örneğin, bir tren penceresinden dışarı baktığınızda, yakındaki nesneler (ağaçlar gibi) gerçekten hızla hareket ederler, fakat uzaktaki nesneler (dağlar gibi) hareket ediyormuş gibi gözükmemektedir. Sizin ve uzaktaki durağan nesnenin arasındaki açı yumuşak bir şekilde değişmektedir fakat yakın nesnelerde bu açı daha hızlı değişmektedir. Çok uzağınızdaki nesnelerde ise bu açı nerede ise sabit kalmaktadır.    

 

Hareket etmenize rağmen (kırmızı kişi), hedefinize durağan olarak gözükürsünüz (mavi kişi).

Hareket kamuflajının ardındaki hile, sizin ve hedefinizin arasındaki açının belirli bir oranda kalacağı şekilde hareket etmektir. Eğer açının sabit kalmasını sağlayacak şekilde hareket ederseniz, hedefin bakış açısından sabit bir uzaklıkta duruyormuş gibi gözükürsünüz.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap