Food Inc. (Gıda A.Ş.)

ABD'de sistemi ve bazı günlük yaşam gerçeklerini sorgulayan belgeseller tüm dünya tarafından ilgi görüyor. Food Inc. (Gıda A.Ş.) de gıda sektörünün gerçeklerini göz önüne seriyor. "Yemekten önce seyretmeyin" sloganı ile tanıtımı yapılan belgesel, bu çarpıcı uyarısı ile Earthling'in yumuşatılmış versiyonu algısı yaratıyor. Ancak izlemeye başladıktan sonra çok daha yumuşak formatta bir belgeselle karşılaşıyorsunuz. Bu bir yerde iyi oluyor, çünkü Earthlings'de karşılaştığınız moral bozucu görüntüleri yeniden görmek hoş olmayabilirdi.

2008 yapımı belgesel, çiftlik üretiminden çıkarak endüstriyelleşen besin üretim sektörünün sebep olduğu olumsuz sağlık sonuçlarını konu alıyor. Yaklaşık 90 dakikalık süresinin yarısından fazlası, belgesel katılımcılarının sıkıcı konuşmaları ile geçiyor. Özellikle ilk yarım saatte, Mc Donalds ve benzeri dünya devi fast food mağazalarının devasa et ve diğer besin maddeleri ihtiyacını gördüğünüzde, işin boyutları hakkında farklı bir bakış açısına sahip oluyorsunuz.

2010 yılında NTV tarafından gösterilen belgeli izlememiş olanlara da, gıda konusundaki farkındalıklarını artırma adına tavsiye ediyorum.

3 Comments

Yorum yap
 1. 1
  Duygu Pelister

  Belgeseli Ntv’de izlemiştim. Yediğimiz yemeğin içindekilerin nasıl yetiştiğini bilmiyor önemli birçoğumuz. Bu belgesel, bunu bize biraz olsun anlatmaya çalışıyor.

  Belgeselde etkilendiğim konulardan biri; mısırın üretiminin, işlenmesinin kolay olması ve çabuk şişmanlatması nedeniyle ineklerin mısırlı yemlerle beslenmesiydi. İneklerin mısır yemesi, işkembelerinde ishal yapan bakteri olan e.coli bakteri sayısının önemli ölçüde artmasıyla sonuçlanıyormuş. Hayvan çiftlikleri iyi temizlenmeyince de çok sayıda bakteri oluşuyormuş, bunun sonucunda da salgın hastalıklar… Ama korkmamıza gerek yok tabi(!) amonyak kullanılıyormuş e.coli’leri öldürmek için.

  Etkilendiğim diğer bir nokta, genetiği değiştirilmiş besinlerle ya da genetiği değiştirilmiş besinlerle beslenen hayvanları yiyen fast-food tüketicilerini uyarmasıydı belgeselin. Vücudumuza aldığımız zararlı maddeler sırf bizi değil, çocuklarımızı da etkileyecekmiş. Eğer fast-food alışkanlığı durdurulamazsa her doğan Amerikalı çocuktan birinde erken diyabet rahatsızlığı görülecekmiş.

 2. 2
  Tuğba Çoruh

  ” Her lokmanızla dünyayı değiştirebilirsiniz.. ”

  ” İşçilere, çevreye, hayvanlara saygısı olan firmaların ürünlerini satın alın.”

  diyordu filmde. Bir de etiketleri iyi okumamızı tavsiye ediyordu.

  Peki bizler nelere dikkat ediyoruz gıda alışverişlerimizde. Hangi firmaların ürünlerine güveniyoruz. Etiketlerde nelere dikkat ediyoruz ?

+ Leave a Comment