Dünya’nın ilk güneş panelli gezi teknesi

Daha çevreci olma yolunda gittiğimiz şu son günlerde kayda değer çok büyük bir yenilik yapıldı.

Knierim Yachtbau adındaki alman gemi inşaat firması tarafından 12,5 milyon avroya yapılan bu tekne hiç bir petrol yakıtı kullanmıyor. Tekne dünya etrafında bir tur atan ilk güneş enerjili deniz aracı oldu. Alman firma 102 metre uzunluğunda 49 metre genişliğindeki bu tekneye MS Tûranor  PlanetSolar ismini vermiş.

Üzerinde bulunan 38.000 fotovoltaik pil hücresinden aldığı 120 KW’lık elektrik enerjisi ile 4 büyük elektrik motorunu besliyor. Güneş panelleri 537 m2 alanı kaplıyor. Güneş panellerinden alınan güç geçici olarak Li-ion pillerde depolanıyor. Bu sayede tekne, marinada ya da denizde beklerken bile enerjisini depolayıp saklayabiliyor. Her bir motor 26 beygir gücünde olduğu için tekne çok tasarruflu ve verimli çalışıyor.

95 ton ağırlığında olan bu tekne aslında çok hafif. Çünkü gövdesi tamamen karbon fiber ve reçine tabakalarından oluşuyor. Bu sayede hem hafif hem de çok sağlam. Teknenin gövdesi, aerodinamik ve hidrodinamik alanında yapılan testler sonucunda en düşük su direnci sağlayacak şekilde üretildi. Su ile ne kadar az temas ederse o kadar az sürtünme oluşuyor ve gemi suda kayarcasına ilerleyebiliyor. Buz pateni ayakkabısını andıran yapısı da bundan kaynaklanıyor.

Altı kişilik ekip ile 27 Eylül 2010’da başlayan dünya turu 585 gün sürdü ve 4 Mayıs 2012’de sona erdi. Bir dünya rekoruna imza atan bu tekne şimdi lüks bir yata dönüştürülecek.

Güneş’in büyük nimetinden faydalanan bu tekneye çok fazla ilgi var. Umarız bu tekne gelecek dönemlerde yapılacak çevreci yeniliklere ışık tutmayı sağlamıştır.

 

Kaynakar:

http://gizmodo.com/5908112/this-huge-ship-just-sailed-around-the-world-powered-by-nothing-but-sunshine
http://www.knierim-yachtbau.de

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap