Dünyanın en hızlı helikopteri

Eurocopter şirketi geçtiğimiz günlerde yeni bir dünya rekorunu kırdıklarını açıkladı. Eurocopter X3 adını verdikleri bu araç hibrit bir helikopterden oluşuyor.

2010 yılında aynı şirket X2 adındaki helikopterleri ile saate 463km/s hızla giderek dünya rekorunu kırmıştı. Yeni X3’te ise Herve Jammayrac’ın pilotluğunda 472km/s ile ilk rekoru birkaç gün sonra da 487km/s hızına ulaşarak kendi rekorunu tekrar kırmış oldu.

Şirketin basın açıklamasında, kendi uçuş rekorunu kıran X3 helikopterinin test mühendisi olan Dominique Fournier şöyle bir açıklama yaptı:

“Bu uçuşlar bize yüksek hızlarda ana pervanenin davranışını izlemeyi ve ana gövdenin değerlendirilmesini yapmak için imkan sağladı. Eurocopter genel ürün yelpazesinde sürükleme optimizasyonu için faydalı olacak.”

Helikopter diğerlerinden farklı olarak yüksek hızlarda rüzgar direncini azaltmak için aerodinamik olarak yapılmış. İleri doğru hareketini sağlamak içinse ana pervaneyi kullanmak yerine helikopterin sağ ve solunda bulunan iki adet Rolls-Roys Turbomeca RTM322 turboshaft motorlardan güç alıyor. Bu iki motor ileri gitmeyi sağlarken aynı zamanda sağ-sol dönüşlerini de yapabiliyor.

X3 bu özellikleri sayesinde helikopterleri bir üst seviyeye çıkartarak, dünya rekorunu kırmanın yanında helikopterlerin evrimine de fayda sağlamış oluyor.

Kaynak: gizmag.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap