Dart dünyanın en küçük laptop şarj aleti mi?

Laptop şarj cihazlarının sözde taşınabilirliği ile hayatımızın büyük bir bölümünde yer almaktadır. Fakat ısınmaları, ağırlıkları ve boyutlarıyla çoğu zaman başımıza dert olurlar. Bu sorunları göz önüne alan MIT mezunu bir grup, önemli ölçüde daha küçük ve kompakt yapıya sahip bir şarj cihazı geliştirdi. Finsix Dart diğer laptop şarj cihazlarının çeyreği büyüklüğüne sahip.

Finsix elektronik her türlü şarj cihazının en küçük hale dönüştürme hedefiyle 2010 yılında kurulmuş. Geliştirme işlemi dört yıl sürdükten sonra takım, 14 Nisan tarihinde Dart adını verdikleri cihazın üretimi için fon toplama amacıyla Kickstarter sitesinden bir kampanya başlattı. Şirket, sadece 12 saat içinde hedefi olan 200.000 dolara ulaştı ve kampanya sonuna kadar bu rakamın iki katına kadar büyük bir yükseliş oldu.

Finsix Dart'ın, "Dünyanın en küçük, en hafif dizüstü bilgisayar adaptörü" olduğu ifade ediliyor. Adaptör, 90-265 V AC giriş aralığına sahipken çıkışında 65 W güç verebiliyor. Cihaz, şarj portu üzerinden veya diğer cihazlar için USB üzerinden bağlanılabiliyor. Şarj cihazı sadece 6,35 cm küp alan kaplarken, 1,8 m bir elektrik kablosu ve 60 g bir ağırlığa sahip. Şirkete göre, Dart çoğu PC dizüstü bilgisayarlar ile çalışacak ve uluslararası çalışacaktır. MacBook ve Özel Dart modelleri için Dart da mevcut olacak.

Finsix "Anahtarlama döngüsünün hızını artırarak ve kayıp enerji miktarını en aza indirerek şarj cihazının boyutunu azaltmak mümkün oldu" diyor. "Switching mükemmel bir sistem değil ve her döngü sırasında kayıp enerjiler ısıya dönüşüyor." şeklinde açıklama yapılıyor. "Finsix , yeni teknoloji ile bize her döngüde çok daha az enerji harcamaya izin verir. Dolayısıyla, döngüsü geleneksel bir güç adaptörü ile karşılaştırıldığında daha fazla enerji kaybetmeden 1000 kat daha hızlı döngü yapabiliyor. Hızlı döngü sayesinde güç, küçük paketler halinde laptopa gönderiliyor. Bu nedenle kayıplar az olduğu için ısınma ortadan kalkarken aynı zamanda adaptör küçülüyor".

Dart şarj aletini 89 dolardan başlayan fiyatıyla Kickstarter üzerinde ön sipariş verebilirsiniz. Alternatif olarak, cihaz ticari olarak kullanılacak sürümüde bir süre sonra yayınlanacağı beklenmekte. Cihaz, CES 2015 fuarında meraklılarıyla buluşmuş ve Engadet Best of CES2014, Laptop Best Of CES2014, International Ces Innovations Design And Engineering 2014 gibi bir çok ödül almıştır.

Kaynaklar: 

http://www.gizmag.com/finsix-dart-laptop-charger/31690/

https://www.kickstarter.com/projects/215201435/dart-the-worlds-smallest-laptop-adapter

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap