Cloverfield (Canavar)

El kamerası ile hareketli çekim tekniğinin belki de en iyi örneklerinden biri olan Cloverfield 2008 yapımı bu bilimkurgu-gerilim filmi. New York'a saldıran bir canavarın yarattığı dehşeti, bir grup gencin kullandığı bir amatör kameradan izliyoruz. Tabi film amatör kamera ile çekilmiyor, ama filmdeki çekim tekniği sayesinde tamamıyla bu hissi alıyorsunuz.

Film, New York'taki bir apartman dairesinde verilmekte olan bir partinin görüntüleri ile başlıyor. Son derece vasat ve sıkıcı görünen bu anlar, yerini 18. dakikada başlayan ve film boyunca hız kesmeyen bir aksiyona bırakıyor.

Parti sırasında gerçekleşen bir sarsıntı ve uzaktan gelen garip sesler, binaların patlaması ve gökten gelen alev toplarının gökdelenlere çarpması, ne olduğu başlarda belli olmayan tehdidin ilk belirtileri oluyor. Sonrasında ise partide bulunan bir grup gencin, yavaş yavaş detayları belirlemeye başlayan tehditten kaçısını izliyoruz.

Armageddon ve Dünyalar Savaşı filmlerinin atmosferinden çok daha gerçekçi, çok daha ürpertici bir atmosfere sahip olan film, ses efektleri ile de son derece başarılı. Sokakta kaçışan insanların çığlıkları, yaratığın uzaktan gelen sesleri ve binalara çarpan alev toplarının sesleri kesinlikle ürpertici bir atmosfer yaratılmasına katkıda bulunuyor. Hatta ses efektleri o kadar başarılı ki, kendinizi sokaklarda kaçışanalrdan biri gibi hissediyorsunuz.

Godzilla, Dünyalar Savaşı, Armageddon filmlerine benzer temalar içeren, ancak onlarla kıyaslanamayacak kadar başarılı bir atmosfer sunan filmde aksiyon sahneleri aralıksız olarak filmin sonuna kadar sürüyor.

Amerikan sinemasına göre mütevazi sayılabilecek 30 milyon dolarlık bütçenin çoğu filmin efektlerine harcanmış. Zaten kadrosunda hiç bir tanıdık oyuncuyu barındırmıyor olması da bunu kanıtlıyor.

Şehir kaosu ve şehir savaşları teması içeren Modern Warfare* atmosferi en iyi yansıtan film kesinlikle Cloverfield ve bu unvanını da kısa sürece içerisinde kaptıracak gibi görünmüyor.

Bu filmi mümkünse HD formatta, iyi bir ses sistemiyle izlemeye çalışın. 75 dakikalık kısa süresine sıkıştırılmış yoğun efekt ve aksiyon bombardımanının tadını ancak bu şekilde tam anlamıyla çıkarabilirsiniz.

 

Modern Warfare*: Call Duty adlı fps oyun serisinin modern savaşları konu alan yeni alt serisinin adı.

6 Yorumlar

Yorum yap
 1. 1
  İbrahim Aykaç

  Canavarın, dünyaya gelip ortalığı yakıp yıktığı filmleri oldum olalı sevemedim, ama Cloverfield öyle bir film ki bütün ön yargılarımı aldı, götürdü. Hakikaten izledikçe izleyesi geliyor insanın, atmosfer inanılmaz derecede yansıtılmış.

  Filme senaryo açısından bakacak olursak özel bir şey göremiyoruz, ayrıca canavarın ne olduğuna ya da nereden geldiğine dair filmde hiçbir bilgi yok. Fakat dediğim gibi, atmosfer o kadar güzel yansıtılmış ki bunları sorgulayamıyorsunuz bile.

 2. 2
  Gökçe Vatansever

  Sürekli Amerika’ya saldıran canavarlar ve bunlarla canla başla mücadele eden Amerikan ordusu konulu çokça film izledik. Konu itibariyle bu filmin de onlardan bir farkı yok. Fakat filmin olağan hayatlarını yaşayan insanların el kameralarıyla çekilmiş gibi aktarılan yapısı kilit noktaydı. Sarsıntılar, görmeyi zorlaştıran çekim ve etkili ses kullanımı filmi oldukça gerçekçi kılmış. Benzerlerinden daha etkili olan film, bir canavar Amerika’ya saldırsa işte bunlar olur dedirtiyor.

 3. 3
  Orhan Yıldırım

  Dünyaya uzaydan gelip saldıran yaratık filmlerinden çok farklı bir tarzı olan cloverfield, severek izlediğim bir film oldu. Filmi izlerken belli yerlerinde sanki oradaymış hissi verdi. Kısacası film çok güzeldi.

 4. 4
  Teoman Çağlar

  şahsen godzillanın kopyası olduğunu düşündüğüm bir film. içinse sadece biraz aşk biraz aile eklenmiş.

 5. 5
  Duygu Pelister

  Film, teknik olarak diğerlerinden bu kadar farklı olduğu için epey dikkat çekici. Efektler mükemmel ve kendinizi orda koşturan insanlardan biri gibi hissediyorsunuz. Kişisel bir şey olabilir belki ama filmi izlerken biraz başım döndü. Filmin bu kadar gerçekçi olmasının yan etkisi sanırım bu. 🙂

 6. 6
  Mustafa Korkutata

  Filim gerçekten izlenmeye değer.. Özellikle kurgu ve sahneler harikaydı.. Olağandışı bir filme olabilecek gerçeklikte olayları indirgemek filmin başarısıs..

+ Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.