Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven)

Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven)

Havaların soğumaya başladığı şu günlerde izleyecek güzel bir tarihi film arayanlara önerimiz, haçlı seferleri zamanında geçen Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven) olabilir.

Benzer tarihi savaş filmlerinde olduğu gibi 145 dakikalık uzun bir süreye sahip olan film, belki de mekan benzerliğinden olsa gerek, atmosfer olarak Truva’yı andırıyor.

Bu türden her savaş filminde, acaba değişik ne göreceğiz diye düşünürüm. Bu seferde değişik bişeyler görmek mümkün oluyor. Kudüs’ün savunması sahneleri, bence filmin en izlenir kısımlarını oluşturuyor. Özellikle ilk gece saldırısındaki alev topları sahnesi buna örnek gösterilebilir. Surlarda delik açıldıktan sonra, o kısımdan içeri giren okların görüntüleri de, bugüne kadar izlediğin en iyi ok sahnesi efektleriydi.

Filmdeki iki ordunun ilk kez karşılaştığı sahne de görsel açıdan oldukça etkileyiciydi. Ancak ikinci karşılaşma sonrası, o savaşın es geçilerek savaş sonunun gösterilmesi iyi olmamış. O savaşı görmek isterdim açıkcası.

Filmin başrol oyuncusu Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Legolas, Karayip Korsanları’nda Will Turner ve Truva filminde Paris olarak tanıdığımız Orlando Bloom. Açıkcası ona okçu olmak daha çok yakışıyordu. Onu, Cennetin Krallığı öncesindeki son 3 filmde ise onu elinde kılıcı ile görüyoruz.

Dönemin Kudüs’ü ile ile ilgili olarak yapılmış bundan daha çarpıcı bir film yok şu an. Filmde müslümanlar hakkında kötü propaganda yapılmıyor. Aslında din öğesi bile ikinci planda bırakılmış gibi geldi bana. Ibelin’li Balian’ın (Orlando Bloom) verdiği mesajlar hep, “Din için değil, topraklar için savaşıyoruz” şeklindeydi.

Orlando Bloom’un dışında Eva Green, Liam Neeson ve Jeremy Irons gibi isimleri kadrosunda barındıran film, oyuncu kalitesi olarak da tatmin edici.

Sonuç olarak içerdiği değişik ve çarpıcı sahneler ve tatmin edici atmosferiyle izlenmeye değer bir tarihi-savaş filmi.

6 Yorumlar

Yorum yap
 1. 1
  Merve Aşçıoğlu

  Bence güzel bir film en azından olayları tarafsız bir pencereden bakılmış gibi. Haçlı seferlerinin esas amacına değinilmiş yani toprak zenginlik falan alt tabakanın inançlarının sömürülüşünden bahsediyo birazda ateistliğe eğilim var gibi …

 2. 2
  İsmail Pehlivan

  film bir hollywod fimi olduğundan sanatsal ve tarihsel gerçeklik beklememek gerektiğini açıkca söyleyebilirim. Filmin bir sahnesinde; hristiyanlık seçimini yap , islamiyet ise emrime uy der gibi bir replik geçiyor. neyse çok gereksiz bir film aslında yoruma bile gerek yok.

 3. 3
  Can Egemen

  Cennetin Krallığı’nın son zamanlarda Hollywood’dan çıkan en gerçekçi tarihi film olduğunu düşünüyorum. Uydurma bir hikaye yok bu kez karşımızda. II.Haçlı seferi zamanından gerçek bir hikaye, görsellik uzmanı Ridley Scott tarafından başarılı bir şekilde perdeye yansıtılmış. Sanıldığının tam tersine ne Müslümanlar’ı barbar ne de Hıristiyanları dindar gösteriyor.
  Ülkemizde kullanılan afişi de başlı başına tartışma konusu; Selahaddin Eyyubi destanı deniliyor ve Eyyubi’yi canlandıran Suriyeli ünlü aktörün fotoğrafı koyulmuş. Seyirci önyargılarını yıkmak için kullanıldığı kesin ama filmin Eyyubi destanını anlatmak gibi bir kaygısı da yok.

 4. 4
  Erdal Şahin

  Filmi, izleme zevki yönünden gayet başarılı buluyorum, gerçekten baymadan film kendini izletiyor. Bunun yanında Holywood dan beklenmeyecek şekilde film doğunun bakışından anlatılmış. Ancak son zamanlarda gördüğümüz, din olmasa da olur, önemli olan ahlaklı ve iyi olmak muhabbeti biraz gözüme battı.

 5. 5
  Sonad Tanyel

  Zaten haçlı seferleri hep din maskesi altında para ve zenginlik için yapılmadı mı?
  Bu zaten batı filmi. Olayların doğulular tarafından çok, batılıların gerçek yüzünü göstermek için yapılmış bence.

+ Leave a Comment