Bluetooth 4.0

Bluetooth teknolojisini bir çok insan tarafından bilinmesine rağmen sevilen bir teknoloji değil. Çünkü bu özelliği cihazlarımızda aktifleştirdiğimizde çok fazla enerji tüketme eğilimindedir. Ama bu kötü şöhret Bluetooth 4.0 ile değişiyor.

Bluetooth 4.0 nedir?

Bluetooth 4.0 akıllı telefonlar, tabletler ve bir çok elektronik cihaz da bulunan kablosuz veri iletişim teknolojisinin en son sürümüdür. Güncellenmiş 4.0 sürümü getirdiği iyileştirmeler ile sürekli bir bilgi akışına ihtiyaç olmadan ve düşük pulse yönetimi ile büyük ölçüde güç tasarrufu sağlıyor.

Hastanelerde, arabaların uzaktan kumandalarında, ev aydınlatma sistemlerinde, sporcuların performans takibinde ve bir çok alanda Bluetooth 4.0 kullanılması planlanıyor.

Bluetooth 4.0 neden farklı?

Bluetooth 4.0 iki gruba ayrılır. Bunlar: Bluetooth Smart Ready ve Bluetooth Smart’dır.

Sistemi anlayabilmek için önce Bluetooth’ un karşılaştığı zorlukları sayalarım. Bu zorluklar: Pil tüketimi, sabit eşleştirme ve bağlı cihazları yeniden eşleştirebilmektir.

Bluetooth 4.0 daha akıllı olacak şekilde tasarlanmıştır (dolayısıyla Bluetooth Smart’ da bu şekilde tasarlanmıştır). Bu bağlamda, özellikle de enerji tasarrufu geliyor. Yeni teknoloji ile yeni nesil bilgiler sürekli akışı korumaya daha az önem veriyor. Bunun yerine, ihtiyaç duyulduğunda küçük veri bitlerini göndermek üzerinde duruyor ve daha sonra kullanılmadığı zaman uyku moduna geçiyor.İki tane 4.0 cihaz eşleştirildiği zaman, önemli verileri paylaşıldığı takdirde bağlantı uykuda olduğu için daha az pil gücü harcayacaktır. Bluetooth’ un önceki nesil de bu sistem için o donanımı kapatmamız gerekiyordu. Şimdi Bluetooth 4.0 ile Special Interest Group’ un verilerine göre bazı cihazların pil gücünü 1 ila 2 yıl süreyle koruyacağı tahmin ediliyor.

Bluetooth Smart Ready Nedir?

Bluetooth Smart Ready ile küçük cihazlar hoparlörler, kulaklıklar, spor aksesuarları, elektronik termometre ve tıbbi aletler (kalp hızı monitörleri) gibi ürünlerde ve tabi ki akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlarda veri alış-verişi için kullanılması planlanıyor. Bir ana veri taşıyıcı gibi Bluetooth Smart Ready Cihazlar düşünün, çevresinde daha küçük taşıyıcılara veri göndermek ve almak için kullanılıyor.

Bluetooth Smart Nedir?

Yukarıda ki örnekle ile anlatmak gerekirse, küçük gemiler Bluetooth Smart cihazlardır. Bu çevre birimlerini bağlamak için Bluetooth Smart Ready akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar kullanılır. Bluetooth Smart küçük cihazlar ile bir seferde saatlerce hatta günlerce (kullanmasınız bile) Smart Ready cihazlarıyla bağlı şekilde bekleyebilir.

Bluetooth 4.0’ın uyanık ve uyku modları sayesinde, kullanılmayan Smart cihazların süresiz uyku modunda kalabilir, eşleştirilmiş Smart Ready tablet, dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon ile her an veri paylaşmaya hazır şekilde bekleyebilirler.

Örneğin bir kalp monitörü egzersiz sırasında kalp hızınızı dakikadaki kaç atım sayısına ulaştığını Smart Ready’ li akıllı telefonunuza veri olarak gönderebilir ve bunu saatlerde yapabilir.

Bluetooth 4.0, Eski Bluetooth Ürünleri ile Kullanılabilir mi?

Yeni dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve bu tarz cihazlar ile eski Bluetooth cihazlar kullanılabilir. Fakat yeni aldığınız ürünün üzerinde Bluetooth Smart logosu varsa sadece Smart Ready cihazlarıyla uyumlu çalışacaktır.

Bir Bluetooth Smart Ready akıllı telefon veya dizüstü bilgisayarınız varsa, Bluetooth 3.0 kablosuz hoparlör sistemi veya kulaklıkları podcast için kullanabilirsiniz. Yani bu kulaklık veya taşınabilir hoparlörleri atmanız gerekmez.

Bluetooth 4.0’ ın yeni düşük güç ve yeteneklerinden faydalanmak isterseniz yapmanız gereken, alış-verişe çıkıp Bluetooth Smart aksesuarlarının yanında bir Bluetooth Smart Ready telefon, tablet veya bilgisayar alınması gerekiyor.

Bluetooth 4.0 hangi ürünlerde kullanılabilir?

Basından anlaşıldığı gibi Apple Macbook Air ve Mac Mini masaüstü bilgisayarlarında Bluetooth Smart Ready vardı. Uyumlu cep telefonları ise Motorola Droid RAZR ve Apple İPhone 4S’ de yer aldı.

Bluetooth Smart çevre birimlerin de ise, MotoACTV spor izleyicisi ve müzik çalar gibi spor aygıtı üreticisi Dayton Endüstri bir egzersiz kalp hızı monitörü yaptı.

Sırada ne var?

Bluetooth Special Interest Group (SIG), birçok Bluetooth Smart çevre birimlerini 3D gözlük, ev eğlence sistemleri kumandası ve tıbbi cihazlarda dahil olmak üzere, 2012 yılında piyasaya sürecek. Bluetooth SIG fırın, buzdolabı, termostat ve aydınlatma gibi sistemler ile genişletilmek isteniyor. Eğer bu gerçekleşirse, ışıkları kısmak,açmak veya kapatmak işlemini veya tavuğun pişme süresini,ısısını bir uygulama ile telefonunuzdan görebilecek ve ayarlayabileceksiniz.

Kaynak: http://blog.laptopmag.com/just-what-is-bluetooth-4-0-anyway

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap