Audi’nin 7 yeni teknolojisi

Alman otomotiv devi Audi, 2-3 yıl içerisinde otomobillerine yedi yeni teknolojiyi koymayı planlıyor. Audi kablosuz şarj, OLED teknolojisi, garaj park pilotu, FRP yay, hybrid gövde malzemeleri, multitouch kontroller ve tahminli süspansiyon gibi en yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Kablosuz Şarj

Audi, kablosuz şarj teknolojisini Evs modelinde kullanmakta kararlı. Evs gelecekte araba olarak lanse edileceği gibi bu teknoloji otomobil dünyasında bir devrim olacak. Audi tarafından geliştirilen bu teknoloji, bobin tabanlı sistem endüktif şarja dayanmaktadır ve bileşen hava geçirmez olduğundan kar ve yağmur gibi iklim koşullarına dayanıklı olduğu iddia ediliyor. Bu cihaz aynı zamanda istenilen yere monte edilebiliyor. Gömülü bobinlerden alternatif akım tarafından oluşan manyetik alan arabadaki bobinlere gönderilir ve bu bobinler de manyetik alan, elektrik enerjisine dönüşerek arabanın pillerini şarj eder. Bu teknoloji bir yıla kadar uygulanacağı düşünülüyor.

OLED Teknolojisi

Organik ışık yayan diyot (OLED) teknolojisi şuan televizyonlar, akıllı telefonlar ve diğer aygıtlarda kullanılıyor, ancak Audi, modellerinde iç mekan ve dış gövdesinde bu teknolojiyi kullanmak istiyor. Bu teknoloji, farklı renk yoğunluğunda ışık üretebiliyor. Audi bu teknolojiyle arabalarının tanıtılmasında bir dönüm noktası olacağını düşünüyor.

Garaj Park Pilotu

Bu teknoloji ile hali hazırda var olan park yardımcılarına ek özellik getirilerek garaj ve otoparkların bulunması bu teknoloji ile çok daha kolay ve hızlı olacak, park etmek daha rahat hale getirilecek. Audi bu teknolojiyi A6 ve A4 modellerinde kullanmayı düşünüyor.

FRP Halka Yaylar

Frp yay teknolojisi, çok yüksek sıcaklıkta pişirilmiş fiberglass sarmalı ve epoksi reçine ile yapılıyor. Bu teknoloji esasında yayları daha açık hale getirerek aracın ağırlığını azaltmasını sağlamaktır.

Audi’ nin bu teknolojiyi 2012 R8 E-Tron modelinde kullanılması bekleniyor.

Hybrid Gövde Malzemesi

Alman otomobil devi, gelişmekte olan üretimi ile elyaf takviyeli plastik, alüminyum, çelik ve karbon karışımı ile gövde parçaları üreterek araçlarını daha hafif ve daha sağlam yapmayı planlıyor. Bu teknoloji sayesinde, aracın gücünü arttırdıklarında ağırlığın mümkün oldukça düşük seviyede kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede araç yolda daha ani tepki verebilir ve daha yüksek hızlara çıkabilir. Hybrid gövde teknolojisinin iki yıl içerisinde gerçekleşmesi düşünülüyor.

Multitouch Kontroller

Multitouch sistemi otomobil endüstrisinde çığır açacak fakat Audi bu yarışta en önde yer almak istiyor. Audi, gelişmiş vücut hareketleri tanıma ve ses tanıma özellikleri üzerinde çalışıyor. Yeni kontroller ve görüntü teknolojisinin üç yıl içinde gelmesi bekleniyor.

Öngörülü Süspansiyon

Audi tam teşekküllü bir şekilde gelişmiş lazer ve kamera yol algılama teknolojisi üzerinde çalışıyor. 20 metre yarıçaplı bir tarama alanına sahip olan bu cihaz, darbe önlemek ve rahat sürüş sağlamak için yol yüzeyindeki çukurları, tümsekleri ve eğimleri algılayarak süspansiyonları ayarlıyor.

Audi'nin gelişmiş akıllı süspansiyon teknolojisinin üç yıl içinde gerçekleşeceği düşünülüyor.

 

Kaynak: http://www.autoindiaforum.com/audi-to-introduce-seven-new-technologies-in-2-3-years.html

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap