Aliens vs. Predator

Alien ve Predator, iki ayrı sinema filmi serisi olarak ortaya çıkmış ve oldukça fazla ilgi görmüştü. 2004 yılındaki Alien vs Predator filmi ile bu iki bilimkurgu efsanesi aynı filmde buluşmuştu. Bu aşamadan sonra Alien ve Predator artık ayrı anılmaz hale gelen bir kült ikili oldular. Alien ve Predator'ın birlikte yer aldığı devam filmi, bilgisayar oyunları, sayısız teknik çizim, video, animasyon, akla gelebilecek sayısız türde meta ile bu ikilinin ayrılmaz bir bütün olduğu algısı zihnimize iyice oturdu.

2010 yapımı Aliens vs. Predator, bu iki efsaneyi buluşturan şimdiye kadar yapılmış en iyi bilgisayar oyunu. Alien, Predator ve Marine (insan) olarak üç farklı ırkla da oynuyor olabilmek, oyunu klasik bir fps olmaktan çıkarıp adeta içinde olduğunu hissettiğiniz bir sanal deneyime dönüştürüyor.

Teknik anlamda bahsetmek istediğim ilk detay grafikler. Grafikler oyunun atmosferini yaşatabilecek doku kalitesi ve renk derinliğine sahip. Detaylı ve özenli tasarlanmış mekanlar her bölümde atmosferi hissetmenizi ve çoğu zaman ürkmenizi sağlıyor. Ortalamanın üzerinde bir ekran kartı ile oyunun görsel nimetlerinden sonuna kadar yararlanabiliyorsunuz.

Marine

Her üç ırkla da ayrı ayrı senaryo görevleri oynayabilmek ve bu üç senaryonun da iç içe olması gerçekten güzel düşülmüş. Standart olarak Marine (insan ırkı) ile oyuna başlıyoruz ki bu ırk savunma açısından en zayıfı. Marine olarak avantajınız, kullandığınız değişik silahlarla sağladığınız ateş gücünüz oluyor.

Özellikle insan görevlerinde oynarken karanlık yerlerde karşınıza ne zaman çıkacağı belli olmayan alien'lardan dolayı epey bir ürperebilirsiniz. Özellikle başlarda, dedektörünüzden gelen sesin de etkisiyle korkunuz katlanıyor. Ancak oyun içerisinde ilerledikçe ve çok sayıda alien öldürdükçe bu duruma alışıyorsunuz ve gerginliğiniz azalıyor.

Marine görevlerinde predator'larla çok fazla karşılaşmıyoruz. Ara ara varlıklarını hissettiriyorlar ve bu kadarı bile karşılaşmak istememeniz için yetiyor. En uzun oynama süresi marine görevlerinde. Çünkü çok sayıda düşman ile uğraştığınız için ilerlemeniz çok kolay olmuyor ve yapmanız gereken şeyler de diğer ırklara göre daha fazla.

Predator

Predator görevlerine geçtiğinizde kontrollere alışmakta başta zorlanabilirsiniz. Ancak alışıp da predator özelliklerini hakkıyla kullanabilirseniz oldukça avantajlı olduğunuzu anlayacaksınız. Ben oyunu bitirdiğimde bile tüm özelliklerini doğru dürüst kullanmış değildim açıkcası.

Üstün zıplama yeteneği, oldukça fazla hareket serbestliği yarattığı için predator ırkının görünmezlik kadar önemli bir özelliği. Hatta oyunda çok daha kullanışlı oluyor. Görünmezlik özelliği sadece insanlar için ve belli bir mesafede etkili oluyor, alien'lar için hiç işe yaramıyor. Bir insanın yakınına geldiğinizde hemen farkediliyorsunuz ve sizi göremeyecek kadar uzakta olan diğer insanlar da sizi farkedip üzerinize mermi yağdırabiliyor. Üzerine bir el bile ateş edildiğinde veya dövüşmeye başladığınızda görünmezliğiniz kalkıyor. Böyle bir olay yaşandığında tekrar görünmez olsanız bile farkedilmeye devam ediyorsunuz. Ancak uzaklaşıp gözden kaybolursanız yeniden görünmezliğiniz işe yarar duruma gelebiliyor. Böyle bir özelliği bu kadar hassas kullanıyor olmak biraz tuhaf görünse de oyunda bir güç dengesizliği olmaması açısından iyi düşünülmüş.

Predator'ın görüntü modları da üstün zıplama özelliği gibi önemli bir avantaj sağlıyor. Bu modlardan ısı modu ile insanları, neuro mod ile alien'ları farkedebiliyoruz. Yani predator karşısında ne alien'ların ne de insanların gizlenmesi mümkün değil. Biyomask adındaki bu özel predator kaskı sayesinde ayrıca görüntü yakınlaştırma da (zoom) yapabiliyoruz. Görüntü modları arasındaki geçiş sesi, predator filmlerinden hatırladığımız ses efekti. Bunu duymak oyunun havasına daha da çok sokuyor sizi.

Predator olarak insanlara farkedilmemek önemli, çünkü sizi çapraz atışlarla öldürmeleri pek zor olmuyor. Bu açıdan bakıldığında predator olmak ancak gizliliği çok iyi koruyup bir avcı gibi hareket ettiğinizde avantajlı.

Bir avcı olan predator, insanları tek tek avlayabilmek için ses manipülasyonu özelliğini kullanabiliyor. Bunun için önce bir marine seçiyor, ardından da onu yönlendireceğimiz noktayı işaretliyoruz. Böylece kalabalık gruplardan birer kişiyi sırayla ayırıp sessizce avlamak mümkün olabiliyor.

Predator'ın yeteneklerinin yanı sıra bir de silahlarına bakalım. Omuz üzerinde yer alan üç noktalı lazer silahı predatorun uzun mesafeli silahlarından biri. Ancak bu silah enerjiyle çalıştığından, sık kullanıldığında enerjisini hızla tüketip kullanılmaz hale gelebiliyor.

Predatorun smart disk adında fırlatılıp geri dönen diski ile uzaktaki hedefleri vurabiliyorsunuz. Ancak predatorun en iyi silahı combi-stick. Bu silah uzun bir mızrak ve oldukça da güçlü. Çok uzun mesafelere fırlatabildiğiniz combi-stick isabet ettiği canlıyı anında parçalıyor. Bu kadarı ile kalmıyor ve yeniden kullanabilmeniz için size geri dönüyor. Ancak bu silaha predator görevlerinin sonlarına doğru sahip oluyoruz ve çok fazla kullanamadan görevler bitmiş oluyor.

Alien

Alien görevleri laboratuvarda başlıyor. Üzerinde deneyler yapılan bir alien'sınız ve size yeteneklerinizi kavrayabilmeniz için eğitim veriliyor. Bu eğitimlerin ardından tutulduğunuz yerden kaçmayı başarıyorsunuz ve alien olarak maceranız başlıyor. Alien çok hızlı hareket ediyor, tavan dahil üzerine basabileceği her yerde dolaşabiliyor. Havalandırma boşluklarına girebiliyor, meşhur uzun ve güçlü kuyruğu ile düşmanlarını ödürebiliyor, odaların içindeki ışıkları kırabiliyor.

Alien görevlerinde mekanlar sayıca az olduğundan ve yapacağınız görevler temelde daha basit olduğundan dolayı alien bölümleri diğer iki ırkın görevlerine göre daha kısa sürüyor. Mekanlarda ilerlerken çok fazla zorlanmıyorsunuz ve görevleri hızla bitirebiliyorsunuz. Bu yüzden hem predator hem de alien görevlerini bir an önce bitirmek yerine tadını çıkararak oynamak daha iyi bir fikir.

Sesleri, grafikleri, atmosferi, senaryosu ve oynanışı ile başarılı bir oyun olan Aliens vs. Predator'ın neye benzediğine dair bir fikir edinmek isteyenler, aşağıdaki oyun içi videoyu izleyebilir.

Bu video DirectX11 açık ve HD5770 ekran kartı takılı bir bilgisayardan alınmıştır.

2 Yorumlar

Yorum yap
 1. 1
  Teoman Çağlar

  wolfenstein 3d zamanından beri oyun oynayan birisi olarak, özellikle FPS türündeki oyunlara ilgi duyarım. şu anda zaten bf3 l4d2 tf2 gibi oyunları aktif olarak oynuyorum.

  malesef oyun grafik, animasyon, ses, müzik alanında çok kötü olduğunu görüyorum. ilk alien versus predator oyununu oynadığımdaki kadar kötü bir oynanış olduğunu var sayıyorum.

  duman spriteleri çok kötü, mekan ışıklandırması berbat, gelişen teknolojiye göre grafikler tümüyle çok kötü ne yazıkki.

  hiç bir allien predator kapışması bu kadar sıradan olamaz. sağ vur sol vur guard al 🙂

 2. 2
  Hüseyin Özmermer

  Filmi kadar etkileyici olsa gerek, karakter olası bütün tehditleri sergiliyor. Yaratcısına sonsuz minnet duyuyorum. 🙂

+ Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.