Akıllı telefon ve tabletinizi 3D’ye dönüştürün: Holho 3D

Akıllı telefonlarımızda birçok uygulama olmasına rağmen hep daha fazlasını istiyoruz. Bunu bilen Imagination Farm USA LLC adlı bir firma akıllı telefonların ve tabletlerin ekranlarını üç boyutlu yapmayı başarmış. Bu teknolojiye de "hologram jeneratörü" adı verilmiş.

Firma, yaptığı üçgen piramit ayna şeklindeki ürün sayesinde telefondan veya tabletten gelen görüntüyü yansıtarak, piramit şekli içerisinde sanki üç boyutlu bir nesne varmış gibi görünmesini sağlamış. Bu görüntüyü sağlamak için telefonlar ve tabletler için özel bir yazılım hazırlanmış. Yazılım, görüntüyü dört farklı açıya bölüyor ve bölünmüş görüntünün hareket etmesini sağlıyor. Yazılım sayesinde işlenen yeni görüntüler dört adet aynaya yansıtılıyor. Aynalar da eğik açılarda durdukları için üzerine yansıyan görüntüyü hologram gibi gösteriyor.

Tabletler içinse iki model model yapılmış. İlk model, telefon için yapılan piramit modelin büyük versiyonu. İkinci modelse Holho Zed ismindeki 10" büyüklüğündeki tabletler için “Z” biçiminde tasarlanmış bir model. Bu modelde ise eğik bir akrilik cam plaka üzerine tablet yerleştirilerek üç boyutlu bir görüntü yapılması sağlanmış.

Üç boyutlu görüntü oluşturmak için hazırlanan program şuan için biraz kısıtlı. Sizin istediğiniz fotoğrafları ve bazı kendi bünyesinde bulunan görselleri göstermekle kalıyor. Bir üç boyutlu video izlemek isterseniz program bunu gerçekleştiremiyor. Program görüntüyü işleyemediği için de aynalardan üç boyutlu görüntü elde edilemiyor.

Bilimkurgu filmlerinde hep gördüğümüz hologram ekranlar kadar olmasa da hologram teknolojisinde bir adım atılarak bize gözlüksüz üç boyutlu görüntüyü sunabiliyor. Tabi bunun da bir bedeli var. Akıllı telefonlar için yapılan üçgen piramit şeklindeki ürünü 33$'a, notebook için olan ZED modelini de (10" için) 104$'a meraklısına sunulmuş durumda.

Kaynak: gizmag.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap