360 derecelik panaromik video çekimi: OmniCam360

Yeni piyasaya sürülen birçok fotoğraf makinesi veya cep telefonunda olmazsa olmaz özellikler arasında panaromik fotoğraf çekimi yer alır. Bu, çok güzel ve kullanışlı bir özellik olmasına rağmen biraz sonra anlatacağımız cihazı okuduğunuzda bu yeni teknolojinin cep telefonlarına gelmesi için sabırsızlanacaksınız.

Berlin'de tasarlanan OmniCam360 adlı cihaz Fraunhofer Enstitüsü tarafından üretilmiş ve bir çok kameraya sahip. Kameralar yere dik olarak silindirik bir şekilde yerleştirilmiş. Kameraların hemen üzerinde bulunan aynalar, dış ortamda bulunan görüntüyü yansıtıp kameranın merceğine göndermek için kullanılmış.

Makine kısaca şu şekilde çalışıyor; dış ortamda bulunan görüntü yansıtarak kameraya iletiliyor. Her kamera kendi aynasından gelen görüntüleri kaydediyor. Bir bilgisayar yazılımı bütün kameralardan gelen verileri topluyor. Görüntülerin sağ ve sol kenarlarını üst üste bindiriyor. Fakat bunu yaparken bir yöntem kullanıyor. İki görüntüyü üst üste birleştirirken bir kameradan gelen sağ kenarın görüntüsüyle diğer kameradan gelen sol kenar görüntüsü aynı. Böylece üst üste binen pikseller de aynı oluyor. Bu sayede izleyici aradaki birleşim noktasını fark edemiyor ve tek parça görüntü gibi görünüyor. Yazılım diğer kameralardan gelen görüntüleri de birleştirdikten sonra ortaya tam panaromik video çıkmış oluyor.

Hepsi birarada (All-in-one) sistemine sahip olan makine, kameralarını, aynalarını, bağlantı aparatlarını vs. tek bir kutu içerisinde barındırarak toplam ağırlığını 15kg'a sabitlenmiş.

Bu kamera sayesinde profesyonel kamera kalitesinde tek bir noktadan 360 derecelik videolar çekilebiliuyor Futbol, basketbol maçları gibi sporların panaromik video çekimler sayesinde hiçbir ayrıntı kaçırılmadan izlenmesi sağlanırken, bir çok ortamın panaromik video çekimleri de olanaklı hale getirildi.

Önümüzdeki günlerde TV'lere yüklenecek özel programlar sayesinde maçları veya panaromik videoları izlerken istediğiniz açıyı siz seçebilecek veya tam 360 derecelik görüntüyü izleyebileceksiniz.

 

Kaynak: gizmag.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap